شهروندان ماهی قرمز شب عید را از مراکز فروش مجاز و بهداشتی تهیه کنند

مدیر کل دامپزشکی استان اردبیل گفت: شهروندان استان با توجه به فرارسیدن عید نوروز ماهی قرمز شب را از مراکز فروش مجاز و بهداشتی تهیه کنند.

به گزارش خبرنگار آذرگرمی، بهلول تکلوی، مدیر کل دامپزشکی استان اردبیل گفت: با توجه به فرا رسیدن عید سعید نوروز و شروع فعالیت‌های نوروزی و خرید هزاران قطعه ماهی قرمز جهت زینت سفره‌های هفت سین با توجه به اینکه برخی از بیماری‌های مشترک از جمله برخی بیماری‌های پوستی و گوارشی در انسان از طریق تماس مستقیم با ماهیان زینتی و قرمز منتقل می‌شود حتی المقدور شهروندان ماهی قرمز شب عید خود را از فروشگاه‌ها و مراکز عرضه بهداشتی و معتبر تهیه و از خرید آن از فروشندگان دوره گرد و دست فروشان و فروشندگانی که ماهیان قرمز را به صورت متراکم و در شرایط نامناسب بهداشتی، عرضه می‌کنند خودداری نمایند.

او افزود: مراکز فروش مجاز و بهداشتی مکان‌های مسقفی هستند که دارای مجوز فروش ماهیان زینتی و قرمز بوده و دارای لوازم شستشو و ضد عفونی مناسب و همچنین به شهروندان توصیه شده است به هنگام تعویض آب ماهی قرمز و تماس با ظروف و لوازم نگهداری آن حتماً از دستکش استفاده کرده و با رعایت بهداشت فردی کودکان خود را از دست زدن و بازی کردن با ماهی بازدارند، زیرا ممکن است عوامل بیماریزای احتمالی را به چشم و دهان خود منتقل کنند.

مدیر کل دامپزشکی استان اردبیل بیان کرد: براساس آخرین مطالعات علمی، خود ماهی قرمز عامل انتقال ویروس کرونا نیست، ولی به صورت مکانیکی و ثانویه و از طریق تماس ممکن است باعث انتقال بیماری کرونا شود که رعایت موارد بهداشتی و شستشوی دست‌ها با آب و صابون ضرورتی اجتناب ناپذیر است.

تکلوی افزود: شهروندان می‌توانند برای ضد عفونی ظروف نگهداری ماهی از محلول نمک طعام ۳ درصد یا پرمنگنات پتاسیم یا پرکلرین و یا بتادین استفاده کرده و حتماً آب تعویض ماهی را جهت جلوگیری از آلودگی زیست محیطی مستقیماً در چاه فاضلاب تخلیه کرده و از ریختن آن در معابر عمومی و یا باغچه خودداری کنند.

او همچنین گفت: در روز طبیعت افراد باید از رها سازی ماهی قرمز در رودخانه‌ها و منابع آب‌های طبیعی امتناع کرده و حتماً آن‌ها را در محل‌های مناسبی که توسط شهرداری‌های استان مشخص می‌شود رها سازی کنند.

درباره Kral TRT

پیشنهاد ما به شما

نام‌های پرطرفدار سال ۹۹ اعلام شد

سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور نام‌های پرطرفدار نوزادان دختر و پسر طی ۴ ماه اول …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *